Hvis jeg her på årets sidste dag skal summere op på året 2005, så er det lidt som om året har været meget kort. Egentlig er det som om året først startede d. 12. juli. Stort set alt før denne dato er så uvæsenligt, at jeg ikke kan huske hvad der egentlig skete.
Tirsdag d. 12. juli var dagen hvor jeg fik arbejde. Og det ændrede alt. Det kan for nogen synes trivielt, men at have et formål (eller bare et mål) kan gøre underværker.
Derefter har kurven kun været opadgående.
Som bekendt er job som regel lig med penge på kontoen. Og omend penge ikke er alt, så er det alligevel midlet der skal til, for at realisere de drømme man måtte have. En af mine drømme har i flere år været bil… af Tysk oprindelse fra Bayern – så har jeg vist ikke sagt for meget 😆
Jeg er de seneste år – seneste mange år måske – blevet mere og mere opmærksom på, at udleve de drømme og gå efter de mål jeg har sat mig. Så hvor nogen ville have valgt et billigt bilvrag efter devisen: “det er jo bare et transportmiddel…” – så betaler jeg gerne lidt mere for at køre i – for mig – en drømmebil. Eller cruise in style om man vil 😀
Og den stil vil jeg fortsætte i 2006.
Ligesom stort set hele det danske erhvervsliv, så er mine forventninger til 2006 endnu større. Det går jo skide godt! Men de ydre omstændigheder er én ting… noget andet er de indre. I bedste Yin og Yang stil. Den ro det giver, at vi ikke længere er presset økonomisk, kan udnyttes til at bruge tid på fordybelse og selvudvikling. Her kommer karaten ind i billedet. Så med udgangen af det nye år, skulle jeg gerne være “et bedre menneske”. Det er naturligvis noget slidt moderne frase, der tangerer ord-gejl, men dog indeholdende en vis sandhed.
Så med kursen plottet og stilen lagt, vil jeg afslutte 2005 med et braf af en fest og drikke mig totalt i hegnet… så er jeg nemlig bare SÅ klar i morgen tidlig til at tage fat* 😆
* Starttidpunktet kan variere uden varsel. 😆