Spring til indhold

Khader! Stram op og kom ind i kampen

Jeg ved snart ikke helt med ham Khader og Ny Alliance. Jeg har nu ellers haft stor sympati for ham som person – i hvert fald indtil denne valgkamp gik i gang. Han ER jo gammel karatemand, og den slags er jo for det meste ganske hæderlige (og jeg er naturligvis ikke forudindtaget på dette punkt 😉 )

Men jeg synes godt nok han klarer det rimelig kejtet.
Den ene dag mener partiet én ting, og dagen efter noget andet.
Så vil de samarbejde med først det ene parti, så det andet.
Så vil de have at statsministeren skal afgive klare svar på hvem han vi have som støtteparti efter valget, men de vil ikke selv melde klart ud hvem de støtter.

Derudover så synes jeg han har tacklet de tåbeligheder omkring sort arbejde og hvad har vi temmelig ringe. Upåagtet at jeg ikke mener der var så meget i den sag, så skal man tænke sig om en ekstra gang inden man går i klinch med Henrik Qvortrup… jeg tror han kender hele spin gamet lidt for godt. Og at stå og erklære ham for et svin for åben skærm er nok ikke lige måden at tackle det på. Det kan selv jeg – hvis ypperste spidskompetence ikke er diplomati – regne ud.

Til sidst har jeg det dårligt med, at Ny Alliances mantra er, at:
“Vi melder ikke ud hvad vi selv vil, men vi vil i hvert fald ikke lege med Dansk Folkeparti.”
(Eller vil de?)

Jeg ved snart ikke. Det er bare ikke overbevisende, at NA ikke melder ud hvad de selv vil, fremfor blot at konstatere, hvad de ikke vil. Og da slet ikke når de så (ikke) vil noget helt andet i morgen.

Konklusionen må desværre være, at en stemme på NA er en stemme på “chancen”. Du aner ikke hvad du får. Og så er det sgu unægteligt lidt skræmmende, at de står til at blive tungen på vægtskålen 🙁

1 tanke om “Khader! Stram op og kom ind i kampen”

  1. Den gode Khader er sikkert en flink fyr – men der er bare ikke substans i ham. Han er gammel radikal, og der passede han egentlig udmærket. Nu står han for sit eget parti, og hele hypet om ham har grobund i, at han gik imod sine trosfæller under Muhammedkrisen. Den kriser er p.t. på stand-by, og så er der ikke så meget mere i ham.

    Han levede højt på at være den “pæne muslim”, som vi havde så hårdt brug for som modvægt til hans overvejende vanvittige trosfæller. Men hvad står Khader ellers for? Han er ude af stand til at styre de grundlæggende holdninger i partiet, han kan ikke redegøre bare perifært for finansieringen af den skattelettelse, han hyper på lige nu.

    Jeg tror, at mange stemmer på Khader og NA ALENE fordi det er nyt. Det er ikke godt – faktisk er det direkte skidt. Og undskyld mig: Det minder lidt om, da Haugaard blev valgt ind på sit løfte om medvind på cykelstierne.

    Jeg er borgerlig – i DEN grad. Men det betyder ikke, at jeg er rævestolt af Venstre, som er “mit” parti. Jeg synes, de er for lidt borgerlige. Jeg ser bare ikke noget alternativ, så derfor får Venstre min stemme den 13.

    Til de af denne blogs læsere der kunne finde på at stemme S eller SF: Gør os alle den tjeneste at se på Danmarkshistorien de seneste 20 år bare. Se grundigt på den. Hvis du stadig vil stemme S eller SF – ja så er du altså selv ude om det! Ude om hvad? Højere skatter, gældsætning til udlandet, dårlige vilkår for vækst etc. etc.

    Med ønsket om et godt valg 😉

Skriv et svar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *